112’de Kimler Görev Alır? 112’de Kimler Çalışır?

112 Acil Servis, ülkemiz genelinde özverili ve oldukça hızlı bir şekilde acil müdahale yapan sağlıkçılar tarafından oluşturulan bir kamu hizmetidir. 112 Acil Servis kapsamında kara, hava ve deniz ambulans hizmetleri bulunmaktadır. 112 Kapsamında görevlendirilen ambulanslarda Paramedik, ATT ve Şoför çalıştırılmaktadır. Bazı ekiplerde vasıfsız şoför çalışmamakta ve çalışanların hepsi sağlıkçı olarak araçlarda sağlık hizmeti vermektedir. Paramedik, ATT ve Şoförün yetki ve sorumluluklarını sırasıyla açıklayacak olursak;

Paramedik: Ekibin şefidir. Her türlü sorumluluk ve uygulanacak tedaviler bu kişidedir. ATT ve Şoför bu kişiye uymalı ve verilen emirleri yerine getirmelidir. Hastanın her türlü acil ve kritik durumlarından, sağlıklı durumlara gelmesi sırasında ekibe öncülük eder ve ekiple birlikte hastayı yaşama tutar. Paramedikler de ambulans sürebilmektedir. Hatta paramedik olabilmek için gereken şartlardan birisi de ehliyet sahibi olmaktır.

ATT: Paramedikden sonra ambulansta gelen kişiye verilen isimdir. ATT’ler paramediklerden almış olduğu direktifleri hastaya uygulamakta ve hastanın yaşama tutunmasını sağlamaktadır. Pratiği çok gelişmiş olan bu kişiler ortaklaşa bir şekilde paramedik üstleriyle birlikte hastayı yaşama tutmaktadır.

Şoför: Araba sürüş konusunda oldukça başarılı kişiler arasından seçilen kişiler aynı zamanda birer ilk yardım uzmanlarıdır. İlk yardım bilgisi olmayan hiçbir bireyin ambulanslarda görev alması mümkün değildir. Vakalar sırasında Paramedik ve ATT’ye yardım etmektedir. Ekibin ve hastanın sağlıklı bir şekilde iki nokta arasında seyahat etmesi şoföre bağlı ve şoförün sorumluluğundadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın