3D Teknolojisi Geride Kaldı 4D İle Tanışmaya Hazırlanın

Her ne kadar günlük hayatta pek kullanılmıyor olmasa da, 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin bir hayli ses getirdiği söylenebilir. Devrim niteliğindeki bu teknoloji sayesinde yazıcıya sahip olan herkes, tıpkı bir fabrika gibi istediği herhangi bir ürünü üretebiliyor. Plastik, beton ve hatta çeliği işleyip çıktı alabilen bu yazıcıların geçmişi 1970’lere kadar dayanıyor. 1981’de Hideo Kodama isimli araştırmacı, fotopolimer isimli maddeyi işleyip hızlıca prototip çıkarabilecek bir yazıcı geliştirmişti. İlginç, ama gerçekten de 3 boyutlu yazıcılar tahmin edebileceğinizden çok daha köklü bir geçmişe sahip.
Peki, 3D yazıcılar hayatımıza henüz yeteri kadar dahil olmamışken, 4D yazıcı teknolojisinin var olduğunu söylesek?
3 boyutlu yazıcılarla aynı mantıkla çalışan 4D yazıcılar, tıpkı 3D yazıcılarda olduğu gibi bir ham maddeye ihtiyaç duyuyorlar. Aradaki fark şu: 4D yazıcılarla üretilen objeler isteğe göre renk ve biçim değiştirebiliyorlar. Bu değişimler bazen bir tetikleyici aracılığıyla, bazen de kendiliğinden gelişebiliyor.
Bir örnekle bunu açıklayalım: Suyun akışına göre genişleyip daralabilen bir su borusunu düşünün. Veya çimenin üzerinde gezinirken hacmi azalan, fakat sahaya girdiğinizde genişleyen bir basketbol ayakkabısı. Harika olurdu değil mi? Bu konsepti ortaya koyan Skylar Tibbits, 4D yazıcılarla üretilen modellerin sıcaklığa göre değişim gösterebileceğini de söylüyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın