Android Cihazlara Format Atma Nasıl Yapılır?

Android cihazlar bir o kadar işimize yarasa da bazen de hataları doğrultusunda format atmamız gerekebilir. Telefonumuzun şifresini ya da koyduğumuz modeli unuttuğumuz zamanlarda bizden g mail hesap bilgilerini ister o dakika fark ettiğiniz de şifrenizin olmadığını ya da unuttuğunuzu tek yapılması gereken şey telefona format atmaktır.
Format atmak ne demektir?
Kullanmış olduğunuz işletim sisteminin baştan yani sıfırdan kurulması işlemine format atmak denir. Profesyonel kişiler için uzmanlar için bu tanım bu kadar kısa ve basit değildir. Onlara göre bu durum bir hayli zor anlatılmaya çalışılsa da ne yazık ki ülkemizde format atmak bu kadar basit haliyle anlatılır. Bilgisayarınız da ya da telefonunuz da kurduğunuz programlar yaptığınız işlemler bilinçli ya da bilinçsiz yaptığınız hatalar yüzünden zamanla kullanmış olduğunuz bu cihazların kullanılmaz hale gelmesine sebep olur. Bu nedenle belirli aralıklara ya da bir sorun ile karşılaşıldığında format atılır. Yani Bilgisayarınız ya da telefonunuz ilk aldığınız günü sıfır haline geri döndürülür.
Format işlemi ne kadar zaman aralıklarıyla yapılmalıdır?
Bilgisayarınızın ya da telefonunuzun virüs bulaşmasını ve ya hemen hemen her gün sorun yaşamaya başlamadan önce bu sorunların önünü kesebilmek adına her 6 ay da bir düzenli olarak format atılması gerekir. Uzun süre format atmadan da telefonu ya da bilgisayarı kullanmak mümkündür. Fakat bir anda gelişebilecek olaylar herhangi bir virüs sizi yarı yolda bırakabilir. Bir virüs olmasına gerek yoktur bazen de programların devamlı süre ile açık kalması ve bu sebepten sistemde bulunan çekirdeği etkilemesi ve ram belleğinin düzensiz çalışması sebebi ile DİSK’in uzun sürelere maruz kalarak defrag görmemesi işletim sisteminiz ne olursa olsun kötü yönde etkilenmektedir.
Peki, Android cihazlara format atma nasıl yapılır?
Samsung Android işletim sistemi telefonunuza format atmak kendi imkânlarınız ile mümkündür. Bunun için sizin yapabileceğiniz 2 seçenek vardır. İlk olarak menü kısmından ayarlar bölümü, ayarlar bölümünden gizlilik bölümü, gizlilik bölümünden fabrika ayarlarını sıfırla bölümüne basarak telefonunuzu ilk gün ki haline getirmeniz mümkündür.
İkinci olarak Telefonun tuşlar bölümünde ki arama butonuna gelerek *2767*3855 # arama yaparak format atmış olursunuz. Kendi imkanlarınız ile yapabileceğiniz format işleminin son bir adımı daha var şifrenizi yanlış girdiniz ve telefonunuz sizden mail şifresi istiyor bu durumda telefonunuzu sesini açıp kpalı konuma getiriyorsunuz ardından açma kapama tuşuna basıp aynı zamanda ses açma tuşuna basıyorsunuz. Telefonunuz açıldığında karsınıza çıkan ana ekranda wipe data seçeneğinden sonra factory reset seçeneği seçilir. Ve rebot now yardımı ile format atarak telefonunuza kavuşabilirsiniz.
Bilgilendirme: Biliyormusunuz.net olarak android telefonlara format atma işlemi sonrası cihazınızda meydana gelebilecek herhangi bir sistem hatası veya arızalardan sorumlu tutulamayız. Bu işlemi yaparken tüm sorumlulukları üzerinize almanız gerekmektedir. Biz burada sadece işlemin nasıl yapıldığı bilgisini sizlere sunuyoruz. Denemek veya denememek tamamen siz okuyucularımıza kalmış bir şeydir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın