Android için en iyi 3 Custom Rom

2016’da Geliştirilmeye Devam Edilen En İyi 3 Android Custom Rom

Android Custom Rom hayranları, çoğu zaman ihtiyaç sonucunda doğan ve ihtiyaç sonrasında bu işi bir tutku haline getiren kullanıcılardan oluşuyorlar. Zira, Custom Rom dediğimiz bağımsız Rom’lar, tabiri caizse Android telefonunuza tamamen hükmetmenizi ve pek çok işi kolayca halledebilmenizi sağlıyor. İhtiyaçlarınıza göre şekillenebilen, gerek görsellik konusunda, gerekse hız konusunda pek çok Android custom rom mevcut. Örneğin, telefonunuz hantalsa hızlı bir Custom Rom, oyun oynamak istiyorsanız; oyun deneyiminizi olabildiğince arttıracak ve bu şekilde kodlanmış bir Custom Rom bulabilmeniz mümkün. Peki, Android ekosisteminde 2016 yılında geliştirilmesine devam edilen En iyi Custom Rom çeşitleri neler? Sizin için derledik.

CyanogenMod

cyanogenmod

CyanogenMod, sadece geliştiricilerin kullandığı bir Custom Rom’dan ibaret değil artık. Android ekosistemindeki büyük markalardan bazıları dahi varsayılan Rom olarak CyanogenMod ile geliyor. Geçtiğimiz yıllarda geliştirilmeye başlanan, sade bir arayüz ve hıza dayalı olarak karşımıza çıkan; sadeliğin gücünü bizlere bir kez daha gösteren CyanogenMod; hemen her Android telefonuna göre oluşturulabiliyor ve günümüzde pek çok markadan daha erken güncellemeler sağlayabiliyor.

Siz de telefonunuzda bir Custom Rom deneyimi yaşamak istiyorsanız; muhakkak CyanogenMod’u araştırıp deneyin.

Paranoid Android

paranoid-android-rom

CyanogenMod’un karşısına çıkan en büyük rakip olarak Paranoid Android; CyanogenMod’a nazaran biraz daha özelleştirmeye dayalı ve estetik bir Android Custom Rom. Parmak hareketleri ile telefonu yönetebilme, kayan bildirimler ve dinamik, özelleştirilebilir bir tasarım ile karşımıza çıkan Paranoid Android’in; pek çok Custom Rom’da olmayan seçenekleri mevcut. Dolayısıyla, telefonunuz ile uğraşmayı gerçekten seviyor ve bolca özelleştirmek istiyorsanız; CyanogenMod değil de Paranoid Android, sizler için daha iyi bir seçenek olabilir.

Resurrection Remix

ressurrection-remix-rom

Resurrection Remix, adından da anlaşılabileceği gibi; pek çok Custom Rom’un özelliğini tek bir Rom’da birleştirme hedefini alan birkaç geliştirici tarafından; geçtiğimiz yıllarda oluşturulmuş, diğer iki Rom’a nazaran, yeni bir proje. Bu yeni projenin yükselişi şüphesiz onun sınırsız özelleştirme seçeneklerinden değil de; akıcı ve özelliği bol olmasından geliyor. Bu özellikler, genelde lider Custom Rom projelerinin bilinen özellikleri oluyor ve bunları Remix yöntemi ile harmanlayan Resurrection; ortaya hızlı ve kullanıcı odaklı bir Rom çıkarıyor. Siz de Resurrection Remix’e bir şans verebilirsiniz.

Telefonunuzun modeline göre, Custom Rom bulmak için XDA Developers sitesinden yararlanabilirsiniz. Keza, Android Root yöntemleri için de aynı yolu tercih etmeniz mümkündür.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın