Bebekler Düşünebiliyor mu?

Mantıklı ve soyut düşünmeinsanlara özgü bir yetenek.Mantıksal düşünme yeteneğinesahip bireyler yenikarşılaştıklarıdurumları geçmişte edindikleribilgilerikullanarak değerlendirir.Bebeklerde bu gelişiminne zaman ve nasıl ortaya çıktığınınbelirlenmesi,insanlarınöğrenme sürecinin doğasınınanlaşılması açısından hayliönemli.Bazı biliminsanları bebeklerdekibilişselişlevlerin dil gelişimine bağlıolduğunu düşünüyor. Bir bebekçoğunlukla bir yaşından önce anlaşılırbirşekilde konuşmaya başlayamaz.Ancak bazı araştırmacılar bebeklerinkonuşmaya başlamadan önce dedüşünebildiğiniön görüyor.

Nesneler, olaylar ve fikirler arasında ilişki kurma ve benzerlikleribelirleyebilme soyut düşünme yeteneğinin önemli aşamalarından biridir. Okul öncesi yaştakiçocukların soyut düşünebilme yeteneğine sahip olduğu kabul ediliyor. Ancak bu yeteneğin bebeklik döneminde gelişmeye başladığını gösteren araştırmalar var. Örneğin birbirinin aynı ve birbirinden farklı oyuncak çiftlerigösterilen 7-9 aylık bebeklerle yapılan bir araştırmada, bebeklerin benzer ve farklı nesneleri tanıyabildiğive birbirinden ayırabildiği belirlendi.Ayrıca araştırmalar bebeklerin istatistiksel değerlendirmeler yapabildiğini gösteriyor.

6-8 aylık bebeklerle yapılan araştırmada bebeklere %80’i kırmızı, %20’siise beyaz toplarla dolu bir kutu gösterildi. Ardından kutudan rastgele beş top seçildi. Bebekler seçilen topların dördünün beyaz bir tanesinin kırmızı olması durumunda -topların dördünün kırmızı birinin beyaz olması durumuna göre- daha fazla şaşırdı (bebeklerin bir görüntüye daha uzun süre bakması, o olayın bebeklerin dikkatini daha fazla çektiğianlamına geliyor). Yani bebekler seçilen topların renklerinin oranının kutudaki topların renklerinkiyle uyumlu olmamasını doğal karşılamıyor. Bu durumun bebeklerin farklı olasılıklar arasında değerlendirme yapabildiğini ve ilişki kurabildiğinigösterdiği düşünülüyor.Yani bebeklerin bilişsel yeteneklerisanıldığından daha gelişmişolabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın