Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl ve Ne Zaman Verilmeli?

Cinsiyetle ilgili merak vücut hakkında öğrenmenin doğal bir adımıdır. Cinsellik eğitimi, çocukların bedenler hakkında bir çok önemli bilgiyi anlamalarına olanak sağlar ve bedenleri hakkında olumlu hissetmelerine yardımcı olur.

Cinselliği tartışmak da çocuğunuzla açık iletişim kurmanın bir parçasıdır. Özellikle çocuğunuz bir ergen olduğunda, ebeveynler ve çocuklar arasındaki erken, dürüst ve açık iletişim çok önemlidir. Açık iletişim normalse, çocuklar depresyon, ilişkiler, uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımı ve cinsel sorunlar gibi ergenlikle ilgili diğer tüm denemeler hakkında ebeveynlerle konuşma olasılıkları daha yüksektir.

Erken cinsel ilişki hakkında konuşmaya başlarken ve bu konuşmanın çocuk büyüdükçe devam etmesi, en iyi cinsel eğitim stratejisidir. Çocuk, ergenlik çağına geldiğinde ebeveynlerin büyük ve rahatsız edici bir konuşma yapmasını önler. Bu konuşmalar, hamile bir kadın ya da bir bebek gibi yaşam deneyiminden çıktıklarında daha kolaydır.

Ebeveynler çocuklarıyla cinsellik hakkında konuştuğunda, doğru bilgiyi alıyor olduklarından emin olabilirler. Ebeveynler çocuğun cinsiyete dair ilk bilgi kaynağı olmalıdır. Doğru bilgileri anlamak, çocukları büyüdükçe riskli davranışlardan koruyabilir.

Ailenin değerlerine alışmak

Cinsellik eğitimi aynı zamanda ailenizin değerlerini çocuklarınıza öğretmenize olanak tanır. Örneğin, cinsel ilişkinin evlilik için kaydedilmesi gerektiğine inanan bir aileden geliyorsanız, bu cinsellik konusundaki tartışmaların bir parçası olabilir. Konu daha önce hiç ortaya çıkmadıysa, ergenlik çağındaki bir çocuğunuzun bu mesajı algılamayacağı konusunda ciddi risk bulunmaktadır.

Ebeveynler çocuklarına cinsellik hakkında bilgi vermezlerse, başka bir yerden öğreneceklerdir.

Bir çocuğun cinsiyete dair bilgilere maruz kalması, pek çok ebeveynin hayal ettiğinden çok daha erken başlar. Çocuklarla cinsiyete ilişkin konuşmak, ebeveynlerin cinsiyete ilişkin neyi ve nasıl öğrendiklerini çok az kontrol altına alacağı anlamına gelir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın