Çocuğa Tuvalet Eğitimini Ne Zaman Verilir?

Sağlıklı çocuklar, 18 ay ile üç yaşları arasında olana kadar fiziksel ve duygusal olarak bir tuvalet kullanmaya hazır değildir. Erkekler birkaç ay sonra kızlardan daha hazır olma eğilimi gösterirler.

Ebeveynlerin çoğu, çocukları iki ila üç yaşlarında eğitime başlarlar.

Ancak, bu gibi durumlarda kesinlikle resmi bir yaş yoktur ve eğer istemiyorsanız, yürümeye başlayan çocuğa tuvalet vermek zorunda değilsiniz. Çocuğunuz, ne yapması gerektiğini ve nerede yapması gerektiğini açıkça belirttiğiniz sürece talimat almadan başkalarını kopyalıyor olabilir. Çocuğunuz istemiyorsa veya başlamaya hazır değilse, tuvalet kullanmaya zorlamamalısınız.

Bununla birlikte çoğu çocuk doktoru, erken yaşta tuvalet eğitimi ile ilgili tavsiyede bulunmaz ve hatta bu şekilde eğitilmiş çocukların daha sonra sorunları olduğunu önermektedir. Okul tuvaletlerini kullanmakla ya da stresli durumlarla karşılaştıklarında aksilik yaşayabilirler. Çocuğunuz hazır oluncaya kadar beklemek, daha iyi ve daha doğru bir hareket olacaktır.

İki yaşın altındaki bir çocuk, huysuzlaştığı ve kızdığı zaman kontrol edemezler. Mesane ve rektumu kontrol eden kaslar, yaklaşık 18 ay ila iki yıla ulaşana kadar olgunlaşmazlar. Bu yüzden, hazır olduklarını gösteren işaretleri beklemek, başarının anahtarıdır ve çok erken başlamak bir takım kazaları da beraberinde getirebilir. Bu tür kazaları önlemek için, tuvalet eğitimi doğru zamanda verilmelidir ve çocuğun bir takım konuları çabuk öğrenmesi için acele edilmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın