Ctrl + Alt + Del Komutu İçin Neden Aynı Anda Basmanın Zor Olduğu Tuşlar Seçildi?

Günümüzde hayatımızınvazgeçilmez bir parçası olankişisel bilgisayarlar 1980’li yıllarınbaşından itibaren kullanılmayabaşlandı. Bu dönemde IBM şirketide kişisel bilgisayarlar üzerineçalışmalar gerçekleştiriyordu.IBM’in kişisel bilgisayar projesindeçalışan araştırmacılar ne zamanprogramlamayla ilgili bir problemlekarşılaşsalar bütün sistemin yenidenbaşlatılması gerekiyordu.Ancak sistemin kullanıcı tarafındanyeniden başlatılması sırasındagerçekleştirilen bellek testleri zamankaybına neden olduğundan,projede çalışan mühendislerdenDavid Bradley sistemin bellek testleriyapılmaksızın yeniden başlatılmasınısağlayan bir kısayol komutuoluşturdu.

Başlangıçta bu amaçla Ctrl + Alt + Esc tuşları seçilmişti. Ancak bu tuşlara aynı anda tek elle basılabilmesi mümkün olduğundan, sistemin yanlışlıkla yeniden başlatılmasını ve veri kaybını engellemek amacıyla Esc yerine Del tuşu tercih edildi.

Mühendislerin kendi karşılaştıkları sorunların çözümü için geliştirdiği bu komut, sonraki yıllarda Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sisteminde ortaya çıkan “mavi ekran” probleminin üstesinden gelmek amacıyla tüketiciler tarafından da yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın