Erkeklerde göğüs büyümesi (Jinekomasti)hakkında herşey!

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusundaki normal dışı ve aşırı büyüme olarak tanımlanır. Erkeklerin göğüslerindeki meme dokusu, erkeklik hormonu olan testesteron eksikliğine veya kadınlık hormonu olan östrojen fazlalığına bağlı olarak büyür. Bu durum çoğunlukla ergenlik çağlarında ortaya çıkar fakat bebekler ve yaşlı erkeklerde de görülme ihtimali vardır. Bazı erkek çocuklarında veya ergenlik çağındaki erkeklerin göğüslerinde normalden fazla yağ depolanmış olabilir, buna pseudojinekomasti yani yalancı jinekomasti adı verilir. Gelin bu yazıda jinekomasti adı verilen rahatsızlığın sebepleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili olarak bilgi edinelim.

jinekomasti-resimleri

Jinekomasti Nasıl Oluşur?

jinekomasti-tipleri

  • Jinekomasti sorunu eğer yeni doğan bebeklerde olmuş ise östrojen hormonu sebebiyle oluşmuştur. Bebeklerde oluşan jinekomasti genellik 3 ila 4 hafta arasında kaybolur.
  • Eğer jinekomasti ergenlik çağında meydana gelmiş ise östrojen düzeyinin testosteron düzeyine göre daha fazla olmasından dolayıdır. Ergenlik çağındaki erkek çocukların %25’inde jinekomasti sorunu görülür.
  • Yetişkin erkeklerde jinekomasti sorunun ortaya çıkma nedeni; karaciğer veya akciğer kanseri, siroz hastalığı, tiroidin fazla salgılanıyor olması, hormonlara bağlı olarak gelişen bozukluklar, hipofiz bezi kanseri, böbreküstü bezi kanseri veya testis kanseri olabilir. Alkol ve uyuşturucu kullanımı da jinekomasti sorununu tetikler. Yaşlı erkeklerde ise testosteron düzeyi düştüğü için jinekomastinin ortaya çıkmasına sebep olur.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

jinekomasti-nasil-olurAşırı kilolu olmayan erkeklerin göğüslerindeki büyümeye jinekomasti diyebilmemiz için en az 2cm çapında meme dokusu olmalıdır. Jinekomasti aynı zamanda iyi huylu meme büyümesini ifade etmektedir ve jinekomastiyi meme kanserinden ayırt edebilmek önemlidir. Jinekomasti sebebi ile oluşan meme büyümesi kesinlikle kansere dönüşmez fakat meme büyümesinin kanser olarak başlamış olabileceğini unutmamak gerekmektedir. Jinekomasti rahatsızlığı olan erkekler büyük göğüslerinin dışında, göğüslerinin sıkı ve esnek olduğunu farketmeleri doğaldır. Ergenlik çağındaki erkeklerin göğüslerinin yanında ortalama bozuk para büyüklüğünde bir büyüme söz konusu olabilir.  Ergenlik çağındaki erkeklerin göğüslerindeki bu büyüme yaklaşık 18 ay sonra kendiliğinden kaybolacaktır.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Jinekomasti çoğunlukla fiziksel bir muayene ile teşhis edilir. Genellikle testler pek gerekli değildir. Ancak göğüsteki yumru olması gerekenden çok büyük ise, tek taraflı jinekomasti var ise diğer sorunların çözülebilmesi için başka testler de yapılması gerekmektedir.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

jinekomastiErgenlik çağındaki erkeklerde ve bebeklerde meydana gelen jinekomasti çoğunlukla tedavi gerektirmez ve bir süre sonra kendiliğinden kaybolur. Jinekomasti eğer hastalık veya bir ilaç kullanımı sebebiyle oluşmuş ise ilaç kullanımını bırakmak ya da hastalığı tedavi etmek jinekomasti sorununu iyileştirir. Ancak jinekomastinin oluşma sebebi testosterondaki azalma veya östrojenin fazla olması ise hormon takviyesi gerekmektedir. Bunların dışında cerrahi tedavi ile memedeki dokunun çıkarılması bir başka tedavi yöntemidir. Cerrahi tedavi sizi hem görünüm olarak hem de ağrı olarak rahatlatacaktır.

Jinekomastide Cerrahi Tedavi Nasıl Yapılır?

Cerrahi tedavi meme bölgesindeki yağların liposuction yöntemi ile çıkarılma işlemidir. Ameliyat ortalama bir veya iki saat sürer. Ve ameliyat olduğunuz gece hastanede kalmanız gerekmektedir. Ameliyat ağrısız geçer. Ameliyat sonrası kullanacağınız ilaçlar ile kısa bir süre içinde normal aktivitelerinize geri dönersiniz. Ameliyat hayati risk taşımaz ve ergenlik çağına girmiş herkes için uygundur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın