Günümüzdeki Komünist Devletler

Komünist devleti tanımlarken internetteki bir çok kaynak “Komünist partinin tek başına iktidarda olduğu ülkedir!” diyerek kestirip atıyor. Çin ve Vietnam da bu tanıma göre komünist bir devlet. Ama son 15 yıldır bu ülkeleri yönetenlerin aldıkları kararlar Mao’nun ve Ho Şi Minh’in kemiklerini sızlatıyordur herhalde.

Peki komünist partinin tek başına ülkeyi yönetmesi yetmiyorsa bir ülkeye “Komünist ülke” diyebilmemiz için başka ne lazım? Cevap aslında bazı komünistlerin bile unuttuğu komünizmin ana gayesinde yatıyor: Eşitliği sağlamak için devletin her konuya ve alana el atması. Ayrıca eşitliği sağlamak için özel mülkiyetin ya tamamen kaldırılmış ya da sınırlandırılmış olması. Bu şartı sağlayan ise dünyada sadece 3 devlet var. Üstelik bu devletlerden biri Birleşmiş Milletler üyesi hiç bir ülkenin tanımadığı de facto bir ülke.

 

İlk olarak sizlere komünist veya sosyalist partinin meclisteki tek parti olduğu veya komünist partinin demokratik yollarla iktidardan düşürülemeyeceği ülkeleri listeleyeceğim. Sonrasında ise hangisinin gerçekten komünist hangisinin sadece görünürde komünist olduğunu inceleyeceğim.

Günümüzde komünist veya sosyalist partinin tek başına iktidarda olduğu ülkeler:

  • Çin Halk Cumhuriyeti
  • Küba Cumhuriyeti
  • Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti
  • Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti
  • Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti
  • Transdinyester Sosyalist Moldova Cumhuriyeti’dir
Çin Bayrağı
Çin Bayrağı
Vietnam Bayrağı
Vietnam Bayrağı
Laos Bayrağı
Laos Bayrağı

Bu ülkelerden Çin Halk Cumhuriyeti, Laos ve Vietnam 90’lı yılların sonları ve 2000’li yılların başlarında aşamalı olarak serbest piyasa ekonomisine geçmişlerdir. Bu ülkeler de gün geçtikçe hükümetin devletçi politikaları azalmaktadır. Özellikle Çin, 15 yılda kapitalizmi bayağı yüksek oranda benimsemiştir. Buna rağmen Vietnam ve Laos Çin’e göre daha geç serbest piyasa ekonomisine geçmeye karar verdiklerinden bu ülkelerde komünizmin etkisi az da olsa hissedilir. Yine de bu 3 ülkenin şu anki durumları göz önüne alınırsa bu ülkelere komünist ülke denilemez.

Küba Bayrağı
Küba Bayrağı

Diğer 3 ülke ise halen devletçiliği sürdürmektedir. Küba, Raul Castro’nun yönetiminde serbest piyasaya geçiş adımları atmış olsa da üretimin tamamına yakını halen devlet elindedir. Küba’da nadir de olsa devlet yabancı yatırıma müsaade edebiliyor. Diğer iki ülkede de bazı zamanlar böyle bir kaç girişim olmuştur. Ama bu girişimler komünist sisteme zarar vermemesi için devlet gözetiminde oluyor. Devlet işçi ile patron arasında aracı oluyor. Böylece özel sektörde çalışan işçiler de devlette çalışan işçilerle aynı haklara sahip oluyor ve aynı maaşı alıyorlar.

Transdinyester Bayrağı
Transdinyester Bayrağı

Transdinyester, Sovyetler’in yıkılmasından sonra Moldova’daki komünizmi destekleyenlerin kurduğu küçük bir ülkedir. Transdinyester, eşine az rastlanır bir şekilde iki partili bir meclise sahiptir. Ama partilerin vekil sayıları sabit olduğundan kurulduğu günden beri sosyalist parti ülkeyi tek başına yönetmektedir. Her ne kadar de facto bir ülke olsa da kurulan son komünist ülkedir.

 

Kuzey Kore Bayrağı
Kuzey Kore Bayrağı

Kuzey Kore ise tam devletçi bir ekonomiye sahiptir. Sadece bir kere yabancı yatırımı kabul etmiş ama kısa süre sonra anlaşmayı feshetmiştir. Sınırları sadece Çin’e açıktır ve Çin haricinde hiç bir ülke ile ticaret yapmaz. Ülke kendini dünyadan soyutlamıştır. Bu yüzden teknoloji çok geri kalmıştır. Kuzey Kore Nüfusunun %5’den fazlası aktif askerdir. Askeri güç bakımından dünyanın en güçlü 10 ülkesi arasında gösterilir. Kapalı sınırlarının arkasında hepimizin duyduğu gibi çok da iyi bir yaşam yoktur. Güney Kore’ye iltica edenlerin anlattıklarına göre ülkede toplama kampları bile vardır. Ayrıca komünist sisteme ters olan bir sınıf sisteminin olduğu da söyleniyor.

Bu yazıda günümüzdeki komünist ülkeleri kısa ama açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Özetlemek gerekirse şuan da komünist diyebileceğimiz sadece 3 devlet vardır. Ve bu komünist devletler kendilerini tamamen veya kısmen dünyaya kapatmışlardır. Ayrıca Çin, Vietnam ve Laos da serbest piyasa ekonomisi kısmen veya tamamen geçerli olduğundan komünist ülke sayılamazlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Günümüzdeki Komünist Devletler (1 Yorum)