Günümüzdeki şehir devletleri

Bu yazıda sizlere şehir devletinin tanımını, özelliklerini açıklayacağız ve günümüzdeki şehir devletlerini kısaca tanıtacağız. Şehir devletleri, kısaca sadece tek bir şehirden oluşan ve sadece bu şehrin şehir merkezini ve etrafındaki küçük bir alanı yönetimi altında tutan devletlerdir. Tarihte bu tip devletlere özellikle Antik Yunan medeniyetinde rastlanır. Bu tarz devletlere günümüzde de rastlamak mümkündür. Eskiden özellikle bilim ve kültürün geliştiği bu tarz ülkelerde günümüzde turizm ve finans gibi sektörler gelişmiştir.

Monako Prensliği

monako prensliği
Monako Prensliği

Monako 2 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en küçük 2.ülkesidir. Ülke sahil boyunca batı doğu doğrultusunda uzunlamasına uzanır. Ülkedeki en uzak iki mesafe arası 3 buçuk kilometreden daha azdır. Yer sıkıntısı yüzünden 1881 yılından beri yeni yerleşim yerleri açmak için deniz betonla durdurulmaktadır. Tek komşusu Fransadır ve resmi dil Fransızcadır. Yerli halkı Monakolular ülkede azınlık durumundadır. Halkın çoğu Fransızlardan oluşur. Ülkenin ekonomisi turizme dayanır. Özellikle yat limanlarıyla ve kumarhaneleriyle meşhurdur. Kişi başına düşen milli gelir 100.000$’dan fazladır.

Vatikan

vatikanİtalya’nın başkenti Roma’da Katolik Mezhebi’nin merkezi konumundaki küçük bir ülkedir. Vatikan 44 hektarlık yüz ölçümüyle dünyanın en küçük devletidir. Nüfusu 900 kadardır ve 100 kişilik muhafız birliği haricinde neredeyse tamamı papazlardan oluşur. Katolik Mezhebinin lideri Papa, aynı zamanda Vatikan’ın devlet başkanıdır. Vatikan’ın ekonomisi kiliseye yapılan bağışlar, basın&yayın ve turizme dayalıdır.

Singapur

singapurSingapur, Singapur Adası ve çevresindeki küçük adalardan oluşan 710 kilometre karelik küçük bir ada ülkesidir. 5 milyonu aşkın nüfusunun çoğunu %74’lük oranla Çinliler oluşturur. Tarih boyunca ada, coğrafi konumu itibariyle önemli bir liman olmuştur. Eski bir İngiliz sömürgesi olan Singapur’da İngilizce hala resmi dil statüsündedir. Diğer resmi diller ise Çince (Mandarin), Malayca ve Tamilcedir (bir Hint dili). Kişi başına düşen milli geliri 50.000$ civarındadır. Ekonomisi başlıca ticarete dayanır. Ayrıca finans, ulaştırma ve endüstri diğer önemli ekonomik faaliyetlerdir.

Makao

makaoMakao toplam 18 kilometre kare yüz ölçümüne sahip Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesidir. 1999 yılına kadar bir Portekiz sömürgesiyken bu tarihte Çin’e bırakılmıştır. 500 bini aşkın nüfusu yüz ölçümüne göre çok fazladır. Göçmen işçiler ve çok az sayıdaki Portekizli dışında nüfusunun tamamı Çinlidir. Makao’nun ekonomisi sanayi ve turizme dayalıdır. Her yıl nüfusunun 10 katı kadar turist çeker. Doğunun Venedik’i olarak adlandırılır.

Bu 4 devlet bağımsızlık durumlarını düşünmezsek herkes tarafından tartışmasız olarak şehir devleti olarak kabul edilen ülkelerdir. Bu devletlerden sadece Singapur her açıdan tam bağımsızdır. Diğerleri kısmi olarak başka bir ülkeye bağlıdır.

Bu ülkeler dışında Hong Kong, Cebelitarık, Ceuta, Melilla gibi ülkeler ile federasyonla yönetilen ABD ve Almanya gibi ülkelerin bazı eyaletleri de şehir devleti olarak adlandırılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın