Madagaskar hakkında en ilginç 5 bilgi!

Madagaskar, iklimiyle,  insanlarıyla vb. Afrika’nın en ilginç ülkelerinden biridir. Bu yazıda da sizlere Madagaskar’ın en ilginç yönlerini 5 maddede anlatmaya çalışacağız.

Madagaskar ismi Marco Polo’nun adayı Somalili’nin başkenti Mogadişu ile karıştırması sonucu ortaya çıkmıştır.

mogadisu-madagaskar-marcopolo

Madagaskar adasının doğusu ve batısı arasında inanılmaz bir iklim farklılığı vardır. Doğusu tropikal yağmur ormanlarıyla kaplıyken batısı yılın sadece bir kaç haftası yağış aldığından sıcağa dayanıklı ve kalın gövdeli tuhaf ağaçlarla doludur.

madagaskar-iklimi

Madagaskar farklı iklimi nedeniyle sadece bu adada yaşayan bir çok farklı türden bitki ve hayvana ev sahipliği yapar. Ada özellikle lemurlarıyla ünlenmiştir. Madagaskar, lemurlardan başka bir çok çeşit garip hayvanı da ekosisteminde barındırır.

zurafa-bocegi yassi-kertenkele tenrec siyah-lemur panter-bukalemun mizrak-burunlu-yilan mikro-bukalemun madagaskar-yaban-ordegi kuyrukluyildiz-kelebegi indri-comet-guvesi gecko fossa fanaloka domates-kurbagasi darwin-orumcegi dans-eden-sifaka cuce-su-aygiri aye-ayeMadagaskar, dünyanın en karışık etnik yapısına sahip devletlerinden biridir. Devlet 18 grubu ana etnik grup olarak kabul eder ve en kalabalık etnik grup bile ülke nüfusunun % 25’ini oluşturur.

madagaskar-halki

Ülkeye ilk yerleşenler Afrikalı zenciler değil Endonezyalı Aborjinlerdir. Daha sonraları ana kıtadan da göç almıştır. Ülkenin resmi dili olan Malagaş, Endonezya dillerine benzer. Ülkede tamamen zenci de esmer çekik gözlü de görmek mümkündür veya ikisinin karışımını da.

madagaskar-aborjin

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Madagaskar hakkında en ilginç 5 bilgi! (2 Yorum)

  1. Oldukça ilginç bir paylaşımdı. Keyif ve merakla okudum. Hem öğrendim hem şaşırdım. Kuyrukluyıldız kelebeğine bayıldım. Paylaşım için teşekkür ederim. Sevgiler ?