Şizofreni Sıradan Bir Delilik Hali Değildir!

Şizofreni, toplumumuzda sıradan bir delilik ya da farklı bir ruhsal bozukluk olarak görülür. Bu nedenle yaklaşımlar olumsuz yönde olur ve tedavi için mutlaka bir doktor desteği almak istenir. Oysa ki bu çok yanlış bir bakış açısıdır ve şizofreni daha farklı bir içeriğe, yapı durumuna sahiptir.

Şizofreni Nedir? En Basit Tanımı: ÇİFT KİŞİLİK!

Şizofreni, kişinin birden fazla kişilik özelliklerini yaşıyor olmasıdır. Örneğin kocanız… Dün gece size bir sanatçı gibi yaklaşabilir. Bir sanatçı olarak çeşitli hikayeler anlatıp, heyecanlı senaryolardan bahsedebilir. Fakat ertesi sabah bunların hiç birini hatırlamayan, aslında var olan kişiliğini yaşıyor olabilir. Yani, kişi hiç olmadığı gibi davranır ve başka bir hayatı yaşıyor gibi hareket eder. Bu hayatlarda sürekli olmayan insanlarla iletişim halindedir ve bir senaryo gizlidir.

Bu durum, bir çok kez sadece “çoklu kişilik” olarak zararsız olacağı gibi; bazı durumlarda, kişinin sahip olduğu duruma ve yaşadığı diğer kişiliğe göre çok ciddi sorun ve tehlikelerde doğurabilir. Sizler, eğer böyle bir şizofreni vakasına sahip biriyle yaşıyorsanız, tanıyorsanız ona karşı olabildiğince ılımlı yaklaşmalısınız. Ona, bu durumunu hissettirmeden profesyonel bir destek aldırmalısınız. Bu süreçte ancak doğru bir sonuca ulaşılabilir.

Tedavi süreçlerinde genelde hastaneye yatırılması gerekmeyebilir hastanın. Bu karar, doktora göre alınır. Hastalığın ve şahsın hareketlerinin risk durumuna göre zamanla hastaneye de yatırılabilir kişi. Sizler, her zaman sabırlı olmalı ve bu süreçlerin uzun bir süre devam edeceğini unutmamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın