Su Altı Sporları Nedir?

Spor olarak adlandırdığımız aktivitelerin onlarca farklı kategorisi bulunmaktadır. Kimi insanlar hava sporları, kimileri hız sporlarını severken denize sevdalı olan insanlar ise; su ve su altı sporları ile ilgilenmektedir. Su altı sporları denildiğinde sadece dalış gibi aktiviteler aklınıza gelmesin. Bu tür aktivitelerin yanı sıra onlarca farklı kara sporu da su altında denenebilmektedir. Bu konuda birçok çalışma bulunsa da binlerce kişi tarafından yapılan bazı su sporlarını aşağıda liste halinde bulabilirsiniz.

Sualtı Hokeyi

İki takımın bir havuzun içerisinde birbirlerinin kalesine topu göndermeleri ve gol atmaları ile işleyen bu hokey; sporcuların birbirlerine temas etmeden oynamaları gereken bir su altı sporudur. Oynaması oldukça zevkli olan bu sporu oynamak için bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Oyuncuların oyun sırasında şnorkel, palet ve dalış maskesi gibi ekipmanları giymesi gerekmektedir. Üç metrelik kalelere sahip olan havuzlarda oynanmakta olan bu su altı sporlarında her yıl onlarca takım karşı karşıya gelmektedir. Sizlerde bu sporu yapmak isterseniz; uygun havuz şartlarında ve uygun ekipmanları giyerek başarılı ve sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Sualtı Futbolu

Normal futbola göre çok daha saf bir şekilde su altında oynanmakta olunan bu sporda her takımda 5 adet oyuncu bulunmaktadır. Sualtı futbolu olarak adlandırılmakta olunan bu spor çeşidinde topa ayaklar ile vurulmamaktadır. Sualtı futbolunda tamamen eller aktif olarak kullanılmaktadır. İçerisinde kumun dolu olduğu topu karşı kaleye atarak puan kazanılan bu sporda top karşıya götürüldükten sonra topa sahip olmak ve hakimiyeti korumak da oldukça önemlidir.

Ayrıca oyunların her biri onar dakika sürmekte ve her maç iki devreden oluşmaktadır. Maçlar asla berabere bitmemekte yani maç berabere kaldığında maçın uzaması gibi bir durum ile karşılaşılmaktadır. Sualtı futbolu ile ilgilenen kişilerin Yüzme kıyafeti, maska, şnorkel gibi ekipmanlara izin verilmekte ancak ağırlık kemeri ve dalgıç kıyafetlerini n kullanılmasına izin verilmemektedir.

Sualtı Ragbisi

Yuvarlak bir top ile oynanmakta olan bu sualtı sporu 6 kişilik takımlarla oynanmaktadır. Takımlarda hem erkek hem de kadın oyuncuların olmasında bir saknca olmamaktadır. Ayrıca topa sahip olan oyunculara müdahale edilmesine de karışılmamaktadır. Top elindeyken müdahale edilen oyuncu kesinlikle topu bırakması gerekmektedir. Ayrıca topun su yüzeyine çıkması halinde de faul olarak oyun durdurulur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın