Uçaklar Gökyüzünde Neden Beyaz İzler Bırakır?

Uçakların gökyüzündebıraktıkları beyazizler yoğunlaşma izleri olarakisimlendirilir.Bazen hayli belirgin vekalıcı olan bu izlerbazı durumlarda farkedilemeyecek kadarbelirsizdir ve kısa süredeortadan kalkar. Yoğunlaşmaizleri soğuk havalardaverdiğimiz nefesingörülmesine yol açan sürecebenzer bir süreç sonucuoluşur.

Yakıtın jet motorundayanması sonucu açığaçıkan atık gazların içindekarbondioksit, sülfür ve azotoksit bileşikleri, su buharıgibi maddeler bulunur.Yüksek irtifalarda havanınbasıncı ve sıcaklığı atıkgazlarınkinden düşükolduğundan, motordanatılan gazların içindeki subuharı yoğunlaşır.Oluşan su damlacıklarıve buz kristalleri gökyüzündebulutlar gibi beyaz görünür.

Motordan atılan egzoz gazının içindeki katı parçacıklar ise su buharının yoğunlaşmasını kolaylaştırır.Bu izlerin yoğunluğu, uzunluğu ve ne kadar kalıcı olduğu uçağın irtifasına ve havanın sıcaklığına, basıncına ve nem oranına bağlı olarak değişir. Özellikle havadaki nem oranının düşük olduğu durumlarda bu izler incedir ve kısa sürede kaybolur. Nem oranı yüksek ise daha uzun, belirgin ve kalıcıdır.

Uçakların gökyüzünde oluşturduğu beyaz izlerin bir başka nedeni de özellikle kanat uçlarının havada sebep olduğu girdaplardır. Havanın basıncının azalmasına neden olan bu durum havadaki su buharının yoğunlaşmasına yol açar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın