Web Site Yapılırken Kullanılan Diller ve Bazı Örnekler

Web site tasarlarken ve programlarken birçok farklı yazılım dili kullanılmaktadır. Bu yazılım dilleri arasında kolay ve zor kullanıma sahip olan diller yer almaktadır. Ancak bu dilleri öğrenmek; sanıldığı kadar zor değildir. Başlangıçta çok az İngilizce dilini bilmek; yazılım dillerini öğrenmek için birincil şarttır. Bunun ana nedenlerinden birisi yazılım dillerinin İngilizce dili taban alınarak hazırlanmış olmasıdır. Ayrıca bu tür diller İngilizce’nin çok temel özelliklerini aldığından dolayı siz İngilizce bilseniz de bilmeseniz de çok fazla zorlanmadan web site tasarımları üretebilirsiniz. İnternet camiasında kullanılan ve popüler olan yazılım dillerinden bazıları aşağıda listelenmiştir.

HTML/CSS

Bir web sitesi tasarlamak için bu iki yazılım dili olmazsa olmazlar arasındadır. Ayrıca bu iki dil ile web tasarımın görüntüsünü oluşturabilir, sonrasında ise diğer programlama dilleriyle sitenize işlevsellik kazandırabilirsiniz. İnternette yer alan tüm sitelerde gördüğünüz tasarımlar bu iki dil kullanılarak yapılmaktadır.

PHP

HTML/CSS isimli iki adet farklı tasarım dilleriyle hazırlanan internet sitelerinizi bu dille birlikte admin panellerine ve yönetici panellerine kavuşturma şansını yakalayabilirsiniz. Böylece içeriklerinizi, resimlerinizi, iletişim bilgilerinizi ve diğer tüm yönetimlerinizi bu dil yardımıyla hazırladığınız panel yardımıyla güncelleyebilirsiniz. Ayrıca bu yazılım dili günümüzde en çok kullanılan yazılım dillerinin başında gelmektedir.

ASP.NET

Web sitelerinde PHP’den sonra en çok kullanılmakta olan dillerden diğeri de ASP.NET yazılım dilidir. Hatta yazılımcılar arasında PHP’ciler ve ASP’ciler diye iki grup bulunmaktadır. Kimi yazılımcılar ASP’nin çok daha güvenli olduğunu düşünmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın