Yakutistan hakkında 8 ilginç bilgi!

Yakutistan, Sibirya’da bulunan Rusya’nın büyük bir bölgesi. Bu yazıda sizlere Yakutistan hakkında birbirinden ilginç bilgileri sunacağız.

Yakutistan, 3.103.200 kilometre kare yüz ölçümüyle bağımsız olsa dünyanın en büyük 8. ülkesi olurdu. Ayrıca Yakutistan, Rusya’nın en büyük eyaletidir ve toplam yüz ölçümünün 5’de birini kaplar.

 yakutistan-harita

Yakutistan, insanların yaşadığı en soğuk yerdir. Bazı seneler termometrelerin -70’in altını gösterdiği görülmüştür. Yazın ise özellikle güney kesimleri sanılanın aksine sıcaktır.

 yakutistan-iklim

Yakutistan’da su kaynakları o kadar çoktur ki 20 civarı çok büyük nehir ve 800.000 civarı göl vardır.

 yakutistan-golleri

yakutistan-nehirleri

Yakutistan, neredeyse her türlü yeraltı kaynağına sahiptir. Elmas başta olmak üzere altın, doğal gaz, kömür, bakır ve gümüş en çok çıkarılan madenlerdir.

 

Yakutistan’da yerin üstü de altı gibi kaynaklarla doludur. Ve halkın çoğu madenlerde çalışmak yerine avcılık, balıkçılık, ormancılık ve bu sayede elde edilen ürünlerin işlenip satılmasıyla uğraşır.

 yakutistan-balikcilik

Sovyetler zamanında rejim karşıtları genellikle Yakutistan’a sürüldüğünden yakın bir tarihe kadar nüfusun çoğunu Ruslar oluşturuyordu. Ama Sovyetler yıkıldıktan sonra Rusların batıya göçmesi sunucu çoğunluk Yakutlara geçmiştir.

 yakutistan-yerel-halki

Başkent Yakutsk, kışın o kadar soğuk olur ki insanlar donmaması için arabalarının motorlarını hiç kapatmazlar. Bu yüzden Yakutsk’da kışın egzoz dumanından göz gözü görmez.

 yakutistan-sis

Yakutların konuştuğu Yakutça, Türkiye Türkçesine en az benzeyen Türk dilidir. Yakutça, Türkiye Türkçesiyle ortak sadece 300 kadar kelimeye sahiptir.

turk-dilleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın