Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç paraşütü, 1980 yılından itibaren kullanılmakta olan bir havacılık tekniğidir. Hava sporları ile ilgilenmekte olan birçok kişinin gözdesi olan yamaç paraşütü; yamaçlardan koşarak kalkmaya yönelik olan bir spordur. Yamaçta koşarak kendisini boşluğa bırakan sporcu yavaş yavaş havalanacak ve bulutların arasında kendisini bulacaktır. Oldukça adrenalin ve heyacan dolu olan bu hava sporu, Çok hafif hava araçları sınıfında yer almaktadır.

Yamaç paraşütü, çok fazla hafif olması ve her türlü dağlık alanda kalkış yapılabilmesinden dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Bu hava sporunda iniş ve kalkış için herhangi bir pist gerekmemektedir. Herhangi bir tepeden kalkış yapabilmek mümkündür. Yamaç paraşütleri ile oldukça uzun mesafe yol alabilir ve saatlerce bulutların arasında yolculuk yapabilirsiniz. İstediğiniz zaman paraşütün kollarına asılarak inmek istediğiniz bölgeye iniş yapabilirsiniz. Hava sporu olan bu yamaç paraşütü, dağcılar tarafından bir dağdan iniş tekniği olarak da tercih edilmektedir. Çok kolay bir şekilde taşınabilen bu yamaç paraşütü oldukça basit bir şekilde dağdan iniş şansını dağcılara sunmaktadır.

Yamaç Paraşütü Eğitimini Kimler Vermektedir, Aranan Şartlar Nedir?

Yükseklik korkusunu yenmek isteyen ya da yükseklik korkusu olmayan her sağlıklı birey yamaç paraşütünü yapabilir. Birçok kulüp, dernek ve kurslar tarafından yamaç paraşütü eğitimleri verilmektedir. Yamaç paraşütü kullanmak çok fazla zor olmasa da ilk başta kursiyer eğitmeni ile birlikte uçuşlara çıkmaktadır ve zamanla da tek başına uçuş deneyimleri kazanmaya çalışmaktadır. Bu işte en önemli olay kişinin korkusunun olmamasıdır. Kişide en ufak korku; onu tek başına uçuşa çıkmasına engel olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın